Från drömjobb till att uppfylla andras drömmar

Hanna fick sitt drömjobb direkt efter studierna och arbetade i många år inom fotbollens värld. Idag fokuserar hon på att uppfylla ungas drömmar. "Min drivkraft är att göra skillnad", säger hon.

Grupp personer står utomhus
Till vänster ses Hanna Leback, tidigare student vid Högskolan Dalarna, tillsammans med kollegor från organisationen Min Stora Dag.

Hanna har alltid haft en klar vision av sin framtid – att arbeta inom fotbollens värld. Hon kombinerade sin passion med en utbildning i kommunikation. Under studierna vid Högskolan Dalarna fick hon inte bara den teoretiska kunskapen som var nödvändig; hon fick också praktiska erfarenheter som öppnade dörrar till drömjobbet på Svenska Fotbollförbundet. Där arbetade hon inom marknad och kommunikation i över tio år.

Idag har hon bytt inriktning och arbetar med att uppfylla drömmar för barn med allvarliga sjukdomar på Min Stora Dag, där hon fortsätter att göra skillnad. Hannas resa är ett inspirerande exempel på hur högskolestudier kan bana väg för oväntade möjligheter och betydelsefulla livsval.

Hur tog du steget från studier till drömjobbet på Svenska Fotbollsförbundet?

– Att jag genom högskolans kontakter fick en praktikplats på Svenska Fotbollförbundet (SvFF) var såklart första steget, då fick jag in en fot och kunde visa vad jag gick för. Väl där så fick jag ensam ansvara för ett helt projekt vilket gjorde att jag växte som person och fick värdefulla kontakter som då visste att jag kunde leverera. Direkt efter praktiken var det en person på kommunikationsavdelningen som skulle vara tjänstledig och då låg jag nära till hands att landa det vikariatet. Sen var jag hooked. Så, tur kombinerat med hög ambitionsnivå skulle jag säga var avgörande i mitt fall.

Hur har dina studier på högskolan format din karriär och hjälpt dig att nå dit du är idag?

– När jag började studera på Högskolan Dalarna så var mitt mål att få arbete inom fotbollens värld, helst på Svenska Fotbollförbundet. Detta då jag verkligen ville jobba med mitt största intresse, fotbollen. Under studierna växte även intresset för kommunikation och att få kombinera fotboll och kommunikation kändes väldigt roligt. Studierna blev sen ingången till praktik på Svenska fotbollförbundet, en arbetsplats som jag sen blev kvar på i över 10 år.

Vilka kunskaper och erfarenheter från utbildningen och arbetslivet har varit mest betydelsefulla för dig?

– Kan inte säga en enskild sak som varit mest värdefull, utan helheten i form av väl sammansatta kurser som gjorde att jag fick en bred utbildning i både kommunikation och idrotten som teoretiskt ämne. Och den praktiska möjligheten som vi gavs genom högskolans samarbete med Leksands IF och JVM i hockey var också en grym erfarenhet att ha med sig framåt.

Jag har bland annat fått uppleva flera EM och VM, hundratals landskamper på både hemma- och bortaplan, stora kampanjer med landslagsspelare och Sveriges största företag och har skaffat mig ett enormt kontaktnät inom både fotbollens värld och näringslivet

Vad inspirerade dig att göra övergången från idrottsvärlden till välgörenhetsarbete på Min Stora Dag?

– Efter över 10 år i fotbollens värld kände jag mig, trots alla upplevelser, sugen på att testa något nytt, att lära mig något nytt. Jag hade länge ansvarat för samarbetet med Min Stora Dag på SvFF och kände till organisationen väl. Både jag och spelare och ledare i landslagen älskade de dagar vi hade barn från Min Stora Dag på plats. Så när Min Stora Dag hörde av sig och skulle utöka sin satsning på företagssamarbeten var beslutet lätt. Jag nappade direkt.

Vad är det bästa med att få uppfylla andras drömmar genom ditt arbete på Min Stora Dag?

– Att varje dag känna att jag är med och gör skillnad för barn som kämpar med allvarliga sjukdomar och diagnoser är en härlig känsla när jag vaknar upp på morgonen. Jag som jobbar med partnersamarbeten och företagsinsamling känner också att jag tillsammans med de företag vi samarbetar med kan lyfta viktiga samhällsfrågor för barnen och det är också en viktig del i arbetet. Att nå ut och få andra att förstå hur viktigt vårt arbete är för barnen därute.

Vad driver dig i ditt dagliga arbete och hur har dina värderingar utvecklats genom åren?

– Drivkraften är att göra skillnad. Det var det inte till en början på SvFF, då var jag mest glad över allt roligt jag fick uppleva, men blev det efterhand. Där var jag med och drev jämställdhetsfrågan inom fotbollen under ganska lång tid och det blev en av mina starkaste drivkrafter, att faktiskt kunna göra skillnad för damlandslagets varumärke och intresse men också spelarnas varumärken. Det har jag också fortsatt att göra genom mitt och min kollegas egna företag, som rådgivare för idrottare, just nu kvinnliga fotbollsspelare i varumärkesfrågor och sponsorskap.

På Min Stora Dag handlar det om att göra skillnad för barnen i vår målgrupp, få dem att känna sig utvalda istället för utsatta. Många barn med sjukdomar och diagnoser har en väldigt tuff vardag och att vi genom vårt arbete kan göra skillnad för dem och deras familjer, betyder mycket.

Hur ser du på möjligheterna att fortsätta växa i din karriär?

– Jag har faktiskt inga uppsatta mål för min framtida karriär – mer än att försöka fortsätta göra skillnad, lära mig mer och ha roligt. Det sistnämnda tror jag är det allra viktigaste för att kunna ha en lång karriär och vara värderingsstyrd i sitt arbete.

Vilka tips har du till studenter som vill hitta sin väg från studier till arbetsliv?

– Våga! Våga fråga, våga chansa, våga nätverka. Nätverk är sjukt viktigt och kan leda dig in på oväntade vägar. Tänk igenom praktiken noga och försök kom in där du sen vill vara. Om du vet det förstås, annars ta något som känns spännande – vem vet vad det leder till.

Senast granskad:
Senast granskad: