De deltar i de digitala seminarierna och hjälper till med enklare rättningar, främst i de grundläggande kurserna och på Tyska I. De har en handledare inom ämnet som de träffar regelbundet. Ht 2025 har ämnet två praktikanter, Valentyna Ivleva och Julia Deneke.
Valentyna Ivleva

Valentyna Ivleva är 34 år och bor i Odessa i Ukraina. Hon arbetar sedan många år som lärare i tyska som främmande språk och har studerat germanistik i Odessa.
Valentyna, hur kommer det sig att du sökte online-praktikplatsen på Högskolan Dalarna?
När jag såg annonsen för praktikplatsen tyckte jag det lät intressant och utmanande. Jag sökte den för att jag ville få mer erfarenhet, lära mig mer om andra lärstilar och metoder och för att kunna dela med mig av mina kunskaper och erfarenheter.
Vad tycker du om praktiken så här långt?
Jag är väldigt nöjd med min praktik! Jag har lärt mig mycket om olika tools för undervisningen och tycker att atmosfären är väldigt vänlig och positiv. Jag känner mig alltid uppbackad i det jag gör.
Är det något speciellt du har reagerat på?
Studenterna här jobbar mycket mer självständigt – det tycker jag är fantastiskt - och är i olika åldrar. I Ukraina är nästan alla studenter mellan 17 och 22 år gamla.
Hur skiljer det sig från dina egna studier vad gäller t ex undervisning och arbetssätt?
Det beror på vilket ämne men den huvudsakliga skillnaden består i att de ukrainska studenterna börjar studierna med en teoretisk del och därefter kommer det praktiska. Genom den här praktiken har jag märkt att man lägger stor vikt vid att reflektera över det egna lärandet och det tror jag har en positiv inverkan på studierna!
Julia Deneke

Julia Deneke är 25 år och kommer från Frankfurt i Tyskland. Just nu studerar hon en master med inriktning mot flerspråkighet på Stockholms universitet.
Julia, hur kommer det sig att du sökte online-praktikplatsen på Högskolan Dalarna?
Jag bestämde mig för att söka för att få en bättre inblick i germanistiken i Sverige och hur man undervisar tyska som främmande språk på universitet/högskolor.
Vad tycker du om praktiken så här långt? Är det något speciellt du har reagerat på? Hur skiljer det sig från dina egna studier vad gäller t ex undervisning och arbetssätt?
Jag tycker det är väldigt roligt att göra den här praktiken och särskilt mycket uppskattar jag att jag själv kan prova på så mycket, t ex att få vara med och utforma delar av seminarier och även undervisa. Mina egna studier är väldigt teoretiskt inriktade och därför är den praktisk-didaktiska tyngdpunkten på praktiken här en bra kontrast. Jag upplever den som mycket varierande och spännande.