Förslag till uppdragsdirektiv om kollegial styrning bereds

Högskolan Dalarna ska utveckla den kollegiala styrningen för att bättre ta tillvara lärares och studenters akademiska kompetens och ansvarstagande i styrningen av den akademiska verksamheten. Just nu bereds ett uppdragsdirektiv för nästa steg i utvecklingsarbetet.

Utvecklingen av den kollegiala styrningen är ett av fem fokusområden i Högskolan Dalarnas strategiska plan för 2027–2030, som beslutades av högskolestyrelsen i februari 2026. Lärare och studentrepresentanter deltar idag i högskolans kollegiala organ och i beredningen av akademiska frågor. Nästa steg handlar om att bygga vidare och utveckla det kollegiala ansvarstagandet.

Ambitionen är att vetenskaplig och pedagogisk kompetens ska få större genomslag i centrala akademiska frågor. Kollegiet ska fortsätta utveckla och säkerställa kvaliteten i utbildning och forskning, men även få ett tydligare ansvar för styrningen av den akademiska verksamheten inom sina områden.

Mot denna bakgrund har högskolestyrelsen beslutat att högskolan ska utveckla en styrmodell där kollegiala organ och linje förenas i en gemensam struktur. Det är inte beslutat hur styrmodellen ska utformas. För att kunna ta ställning till detta behöver högskolan ta fram ett underlag. Det är inriktningen för det arbetet som nu formuleras i förslaget till uppdragsdirektiv.

Fakultetsmodell med tillhörande nämndstruktur föreslås som utgångspunkt för utredningen

I förslaget till uppdragsdirektiv är inriktningen att, med utgångspunkt i en fakultetsmodell med tillhörande nämndstrukturer, utreda och föreslå en framtida styrmodell för Högskolan Dalarna. I utkastet motiveras inriktningen med att fakultetsmodellen utgår från ämnen och vetenskapliga discipliner och därför är relevant att pröva mot högskolans ämnesbaserade organisation. Tanken är att utredningen ska ge underlag för senare ställningstaganden.

Redan i arbetet med sammanhållna akademiska miljöer (SamAM) 2018–2019 betonades vikten av starka akademiska miljöer där utbildning och forskning hänger samman. Den organisationsstruktur som infördes 2021 gav institutionerna och ämnena en tydligare roll i den akademiska verksamheten.

En fråga som behöver besvaras är hur en fakultetsmodell med tillhörande nämndstruktur bör utformas så att det skapas ett närmare samband mellan akademiskt ansvar, kollegialt inflytande och ledningen av högskolans verksamhet.

Kollegial delaktighet i beredningsarbetet

Dekan Linda Vixner håller ihop beredningen av förslaget till uppdragsdirektiv. Hon är också ordförande i utbildnings- och forskningsnämnden (UFN), högskolans högsta kollegiala organ.

Under augusti och september har institutionernas och verksamhetsstödets ledningsråd, utbildnings- och forskningsnämnden, forskarutbildningsnämnden och lärarutbildningsnämnden fått möjlighet att lämna synpunkter på förslag till uppdragsdirektiv.

Arbetstagarorganisationerna har informerats om beredningen och fått möjlighet att ställa frågor utifrån sina uppdrag och ansvarsområden.  

Vad händer nu?

De inkomna synpunkterna diskuterades av rektors ledningsgrupp den 7 september. Förslaget bearbetas nu vidare och ska diskuteras vid rektors ledningsgrupps internat den 21–22 september. Högskolestyrelsen diskuterar förslaget den 25 september.   

Om högskolestyrelsen ställer sig bakom förslaget kommer rektor att fatta beslut om uppdragsdirektivet. Om direktivet fastställs kommer mer information om uppdraget, hur arbetet ska genomföras och vilka möjligheter medarbetare får att följa och bidra till det.

Senast granskad:
Senast granskad: