Studenter prisas för innovativa idéer

Två studenter vid Högskolan Dalarna har prisats i en regional idétävling. Första pris gick till Adyam Markos och tredje pris till Oskar Linnaeus för idéer som använder ny teknik för att förbättra människors vardag.
Bild på Adyam Markos och Oskar Linnaeus

Adyam Markos, student vid Högskolan Dalarna, tog hem förstapriset med affärsidén EatSyncly – en digital plattform som hjälper användare att optimera energi, fokus och hälsa genom att anpassa matvanor efter kroppens biologiska rytmer. Plattformen kombinerar forskning inom chrono-nutrition med dataanalys för att ge personliga rekommendationer.

– Att vinna förstapriset är en stark bekräftelse på att visionen bakom EatSyncly har stor potential. Min ambition är att använda avancerad dataanalys för att göra forskning om kroppens biologiska rytmer mer tillgänglig och användbar i människors vardag. Jag är djupt tacksam för stödet från Dalarna Science Park hittills och ser fram emot att fortsätta utveckla idén inför nästa tillväxtfas, säger Adyam Markos.

Även Oskar Linnaeus, student på musikproduktionsprogrammet, uppmärksammades av juryn och tilldelades tredje pris för PLACEPLAY. Appen anpassar automatiskt musik och ljudupplevelser efter användarens plats och rörelse med hjälp av geofencing-teknik. Användaren kan skapa personliga ljudzoner där spellistor och ljudlandskap startar automatiskt beroende på var personen befinner sig.

Årets tävling lockade deltagare med idéer inom bland annat artificiell intelligens, hälsa och digitala tjänster. Juryn bedömde bidragen utifrån innovationshöjd, genomförbarhet, marknadspotential och hållbarhet.

Resultatet visar på den entreprenörsanda och innovationskraft som finns bland studenterna vid Högskolan Dalarna.

– Att våra studenter inte bara utvecklar nya idéer utan också når framgång i regionala innovationstävlingar är glädjande. Det visar hur utbildning, kreativitet och entreprenörskap kan samverka för att skapa lösningar på verkliga samhällsutmaningar, säger Jonas Tosteby, vice rektor utbildning vid högskolan Dalarna.

Tävlingen "Jag har en idé" arrangeras av Dalarna Science Park i samarbete med Sparbanksstiftelsen Dalarna. Förstapristagaren tilldelas ett stipendium på 15 000 kronor och affärscoachning för att vidareutveckla sin idé.

Senast granskad:
Senast granskad: