Personlig presentation av Mats Tegmark

Docent Engelska med didaktisk inriktning
Pedagogiskt arbete 2 Institutionen för kultur och samhälle
Universitetslektor engelska
Pedagogiskt arbete 2 Institutionen för kultur och samhälle

Som studierektor för forskarutbildningen i pedagogiskt arbete ansvarar jag för samordning och beredning av ärenden kopplade till doktorander, handledare och övriga medarbetare verksamma inom utbildningen. Jag undervisar, handleder och forskar också inom det utbildnignsvetenskapliga området. 

Andra profilsidor

Bakgrund

Jag disputerade i ämnet engelska med inriktning mot amerikansk litteratur vid Uppsala universitet 1999, och har sedan dess arbetat som lektor i engelska vid Högskolan Dalarna.  Jag har haft uppdrag som ämnesansvarig, utvecklingsledare för lärarutbildningsområdet och studierektor för forskarutbildningen i pedagogiskt arbete.

Undervisning

Jag har undervisat inom stora delar av engelskämnet, med fokus på litterarur, litteraturteori, litteraturdidaktik och kultur och samhälle, men även kurser inom film, översättning, akademiskt skrivande och fonetik. Sedan ett antal år undervisar jag även inom olika kurser på grund-, avancerad och forskarnivå i ämnet pedagogiskt arbete, såsom vetenskapsteori, utbildningsvetenskapliga teorier och metoder, akademiskt skrivande och forskningskommunikation. 

Kursansvar

Forskning

Den röda tråden i min forskningsverksamhet sedan jag disputerade i engelska med inriktning mot amerikansk litteratur har varit litteraturläsningens betydelse för mellanmänsklig kommunikation, lärande och subjektivitetsskapande. Detta har jag undersökt genom läsarorienterade analyser av olika berättande texter liksom genom empiriska studier av lärares och elevers läspraktiker. 

Publikationer