Kommunernas kontaktpersoner för arbetsintegrerad lärarutbildning

Vänd dig till någon av följande kontaktpersoner när du gjort din ansökan till arbetsintegrerad lärarutbildning för ett samtal om anställning som lärare under utbildningen.
Kommun Kontaktperson E-post Tel

 

Avesta

Ylva Åkerberg ylva.akerberg@avesta.se 0226-645690

 

Borlänge

Per Madsen per.madsen@borlange.se 0243-74580

 

Fagersta

Kickie Svensson kickie.svensson@fagersta.se 0223-44604

 

Falun

Maria Sundström maria.sundstrom@falun.se  023-822 03

 

Falu Fri

Maria Pettersson maria.pettersson@falufri.se  

 

Gagnef

Evelina Bark evelina.bark.nordin@gagnef.se 0241-16265

Gävle

Peter Svedberg
Andreas Jonare

peter.svedberg@gavle.se
andreas.jonare@gavle.se

 
Hedemora Eva Winarve Westerholm eva.winarve-westerholm@hedemora.se 0225-34204

 

Hofors

Inger Bexelius Lange inger.bexelius.lange@hofors.se 070-4141326
Leksand

Carin Fredlin,

Annica Sandy Hedin

carin.fredlin@leksand.se,

Annica.sandy-hedin@leksand.se

 
Malung-Sälen Torbjörn Martinsson Torbjorn.Martinsson@malung-salen.se 0280-18187

 

Mora

Inga-Lena Spansk inga-lena.spansk@mora.se 0250-26639

 

Mora gymnasium

Lena Rowa lena.rowa@norberg.se  

 

Orsa

Mattias Scandola mattias.scandola@orsa.se 0250-552210

 

Rättvik

Lotten Kluck lotten.kluck@rattvik.se 0248-70 359

 

Ljusnarsberg

Andreas Lundholm andreas.lundholm@ljusnarsberg.se  

 

Säter

Stefan Forsmark stefan.forsmark@edu.sater.se  

 

Vansbro

Marit Andersson marit.a.andersson@vansbro.se 0281-75 137
VBU Kerstin Enberg kerstin.enberg@vbu.ludvika.se  
Senast granskad: