Skrivare Dela

Efter utlandsstudier

Efter utbytesperioden är det viktigt att du får ett studieintyg från perioden (och att vi får ta en kopia av intyget). Ibland får du intyget med dig hem, ibland skickas det till dig och ofta kommer det direkt till oss. Får vi det skickat till oss meddelar vi dig. Om det bara kommer till dig så är det viktigt att du tar kontakt med oss så att vi får ta en kopia till diariet.

Du får inte poängen automatisk tillgodogjorda/tillgodoräknade utan du behöver ansöka om detta. Fram till 13 november går det bra att kontakta Sofi Hemgren Dougherty på Internationella enheten för mer information om detta. Vi kommer med ny information om vem som ska kontaktas efter detta datum. Vi hjälper dig med information om hur det går till att få poäng from en utlandsstudie inlagt i Ladok.

Ansökningsblanketten att starta tillgodoräkningsprocessen hittar du bland övriga viktiga blanketter för utbytesstudenter via snabblänken Utbytesstudier Student när du loggat in på Mina Sidor.

Berätta om dina utlandsstudier för andra studenter på högskolan så att det blir fler som åker i framtiden! Vi kommer även att be dig att delta i informationsträffarna vi anordnar för att delge de andra studenterna dina erfarenheter.

Utnyttja möjligheten att utvärdera din utlandvistelse. Du kommer efter din utlandvistelse att bli ombedd att fylla i ett online -formulär där du kan berätta om dina erfarenheter.

Gå med i Erasmus alumninätverket