Tomas Persson har fått VVS Tekniska Föreningens lilla pris för förtjänstfullt utförd akademisk avhandling inom vvs- och miljöområdet. Tomas Persson är verksam inom ämnet energi och miljöteknik vid SERC, Högskolan Dalarna.
Priset, som är på 20 000 kronor, delades ut vid VVS Tekniska Föreningens årsmöte i Stockholm den 26 april. Motiveringen till priset lyder: ”En gedigen och insiktsfull doktorsavhandling, välskriven och koncis. Har potential att bli en riktig referensavhandling inom sitt område.”
Mindre el, mindre utsläpp och hög verkningsgrad
Det finns idag fortfarande ett mycket stort antal, närmare en halv miljon, eluppvärmda småhus i Sverige. Med stigande elpriser har dock allt fler hushåll konverterat sitt energisystem till pelletpannor och kaminer.
Tomas Persson har undersökt möjligheterna att minska elanvändningen för uppvärmning och uppnå en hög systemverkningsgrad. Ett led i detta är att dra nytta av det bidrag solvärme kan ge. Kombinationer med solvärme och pelletpannor kan betyda väsentligt minskade utsläpp jämfört med uppvärmning enbart med pelletpannor.
Disk och tvätt
En annan möjlighet som Tomas Persson har undersökt är att ersätta dagens eluppvärmning i disk- och tvättmaskiner med varmvatten.
Den prisbelönade doktorsavhandlingen har titeln Combined solar and pellet heating systems for single-family houses. Disputationen ägde rum i december 2006.
Läs mer om Tomas Perssons arbete:
”Att konvertera från el till pellet och sol” (pdf)
"Sol och pellet för småhur" (pdf)