Superuniversitetet finns på nätet – debatt i Almedalen

04 jul 2012 12:57

Högskolan Dalarna medverkar under den pågående politikerveckan i Almedalen med seminariet Superuniversitetet finns redan på nätet! Rektor Marita Hilliges debatterar med bland annat representanter från riksdagen och Google.

Bakgrunden är debatten som pågår inom politiken om hur Sverige ska hävda sig i den internationella konkurrensen om kunskapsintensiva jobb och forskningsresurser. Många menar att koncentration av resurser till ett lärosäte och skapa ett sk superuniversitet är rätt väg att gå.

Men kan nätet ha gjort tanken på ett superuniversitet passé? Kan användandet av nätet i forskning och undervisning mellan lärosäten ge lika bra konkurrensfördel som att koncentrera resurser till ett enskilt lärosäte? Det debatteras den 5 juli i Almedalen på Gotland.

Högskolan Dalarna arrangerar seminariet tillsammans med Högskolan på Gotland och Mittuniversitetet.

 

Seminariet äger rum 5 juli 13.00-15.00 och livestreamas här:
http://www.hgo.se/almedalsveckan/2322-hgo.html  

Publicerad