Studievägledare - ett jobb med dynamik
15 okt 2009 07:30
Idag är sista dagen att söka till högskolans utbildningsprogram inför våren 2010. Ett yrke som förändrar karaktär under den här perioden är studievägledarens. Det kan Högksolan Dalarna fem studievägledare intyga. Se presentation av Anita Andersson, Susanne Erkes, Ninni Granit, Maj Lassbo och Lina Mörk under länken:
http://www.du.se/sv/Utbildning/Soka-till-Hogskolan/Studievagledning/Kontakta-oss/
Telefonen ringer nästan hela tiden. Frågorna som studievägledarna får är av mycket olika slag och kräver förstås olika insatser.

Anita Andersson, studievägledare för teknikutbildningarna.
-Ibland får man vara lite av en detektiv när man lyssnar och vill förstå för att kunna
ge vägledning, menar Anita Andersson.
Antalet telefonsamtal har ökat mycket de senaste veckorna. Men det är ändå inget emot den telefontrafik som brukar ske kring 15 april, som är sista sökdag för de flesta utbildningarna, de som startar på höstterminen.

Maj Lassbo är studievägledare för lärarutbildningarna.
-När jag ser tillbaka måste jag säga att jag märker ett högre tryck nu i oktober jämfört med tidigare år, säger Maj Lassbo.
Många av de frågor som människor ställer kan kräva kvalificerad vägledning. Det kan bli ett dilemma när många ringer och dessutom för nära inpå sista sökdagen. Ett möjligt råd från våra studievägledare kan därför lyda att vara ute i god tid med sina funderingar.
-Vi svarar på så många frågor vi hinner. Ibland rekommenderar vi att folk bokar tid med oss för en mer kvalificerd studievägledning, säger Susanne Erkes.

Susanne Erkes är studievägledare för utbildningar inom vård, socialt arbete, personal och idrott.
Text och bild: Annette Skogsjö