Skrivare Dela

Studentporträtt: Erik studerar materialdesign, ett värdefullt område för stålindustrin

09 mar 2010 08:00

Erik Mases Studerar tredje året på materialdesign i Borlänge. Han valde denna utbildning på grund av detta ämne låg inom hans intresseområde och just för att det finns stora jobbmöjligheter inom denna bransch. Varje år behöver det anställas 45 civilingenjörer inom materialdesign så de som studerar materialdesign är eftertraktade på jobbmarknaden. 


Erik Mases studerar till Civilingenjör inom materialdesign. 

-Det finns även goda möjligheter till sommarjobb inom olika företag och man får även in en fot genom de projektarbeten vi har och den nära kontakten med näringslivet, säger Erik.
 
Ingenjörerna på materialdesign är så värdefulla för svenska stålföretag att branschorganisationen Jernkontoret fr.o.m. hösten 2009 inför stipendier i Materialdesign. Man kan få 20 000 kr under det första läsåret på Materialdesignprogrammet och ytterligare stipendier finns att söka om du under det fjärde läsåret väljer att läsa vissa fördjupningar.
 
Erik, som är ordförande för bergsektionen i Borlänge, säger att han känner sig motiverad och uppskattad av stål industrin i och med detta stipendium. Han vill rekommendera denna utbildning då den är så pass bred och man kan välja att inrikta sig mot andra material som metaller, keramer, polymerer och cellulosamaterial.
 
Hur ser du på framtiden Erik?
-Jag vill jobba inom stålbranschen och ha ett bra och utvecklande jobb.
Läs mer om civilingenjörsprogrammet i materialdeign, 300 hp http://du.se/sv/Utbildning/Utbildningsprogram/Civilingenjorsprogram-i-Materialdesign/
 
Text: Jennifer Ågstrand