Skrivare Dela

Studentbanken laddar för nya uppdrag

03 nov 2010 09:00

Varje höst får Högskolan Dalarnas Studentbank ny besättning. De nya studenterna blir ambassadörer för Högskolan Dalarna i olika uppdrag som t ex på mässor, öppet hus och under olika arrangemang som t ex Peace&Love.

Nyligen var det kick off med det nya gänget i Studentbanken. Foto: Patrik Björn.

-Studenterna kommer att vara med i alla möjliga aktiviteter där det handlar om att attrahera nya studenter till vår Högskola, säger marknadsassistent Maria Riis. Hon berättar att de får utbildning i bl a monteragerande och allt praktiskt runt t ex en mässa.


Maria Riis, marknadsassistent på Informationsavdelningen, är projektledare
för Studentbanken
. Foto: Annette Skogsjö

Under november äger tre mässor rum. 11-13 november arbetar våra studenter på ”Kunskap&framtid, studentmässan i Göteborg. Den 18:e är det dags för SACOs studentmässa i Stockholm och den 24:e sker studentmässa i Malmö.

Den 30 november agerar studentbanken på Öppet hus i Falun och den 1 december på Öppet hus i Borlänge.

Samtidigt som man i Studentbanken arbetar med olika marknadsföringsprojekt för Högksolan Dalarna, skaffar man sig en plattform där man knyter kontakter och skaffar erfarenheter inför sitt kommande arbetsliv.

Text: Annette Skogsjö