Skrivare Dela

Ny grundbok kan ge bättre sjuksköterskeutbildning

22 dec 2009 15:48

Nu har ett första bokverk kommit på svenska för grundutbildning till sjuksköterska, ett bokverk som helt bygger på aktuell forskning. Två av sex redaktörer är hämtade från Högskolan Dalarnas lärarkår och likaså två av författarna. Bokverket heter Omvårdnadens grunder och är egentligen ett bokpaket som innehåller sex titlar.

- Det här är en helt ny satsning där författarna är forskare och där utgångspunkten är svenska förhållanden, säger Anna Ehrenberg, professor i vårdvetenskap vid Högskolan Dalarna. Jag tror att just detta betyder väldigt mycket för grundutbildningen.

Anna Ehrenberg är en av redaktörerna tillsammans med Lars Wallin, universitetslektor. Jan Florin, universitetslektor, och Kim Lützen, professor, är två av författarna. Samtliga har anknytning till Högskolan Dalarna.


Text: Anna Hägglund