På Högskolans blogg, som under sommaren drivits av två mediestudenter, har en hel del frågor ställts. Här listas ett urval som kan vara av intresse för alla Er som anländer den 24 augusti.
Har du fortfarande har frågor, kontakta Madelene eller Jennifer eller skicka e-post till Studentbankens mail för nya studenter, student09@dalastudent.se
Kåren
Om jag vill vara aktiv i kåren, måste jag gå med direkt första året i skolan eller kan jag "gå med" närsomhelst?
Jennifer svarar: Va kul att du är intresserad av kåren, det är ett roligt jobb. Studenter som vill jobba ideellt på kåren behövs alltid och det finns något för alla. Allt från att jobba på sexmästeriet till att sitta med i beslutande organ. Varför inte bli studenterepresentant?! Kontakta studentkåren om du har fler frågor www.dalastudent.se Annars brukar man alltid komma i kontakt med någon på kåren och så blir man "inskolad" =)Du kan "gå med" när som helst om du vill vara aktiv men du måste vilket fall som helst betala kåravgiften.
Distansstudier
Jag har tänkt på det där, men vänner. Jag ska läsa till sjuksköterska på distans så jag tänkte höra om ni vet om man överhuvudtaget umgås med riktiga människor eller om jag kommer sitta här i mitt torp utan mänsklig kontakt i tre år?
Madelen svarar: Att studera på distans är såklart lite annorlunda mot att studera på campus. Distansstudier blir vad du gör det till. Det kan ju vara så lyckat att någon i din klass sitter i en stad nära dig så att ni kan ses och studera tillsammans ändå. Annars tipsar jag om mail- och telefonkontakt med dina kurskamrater vilket är bättre än ingenting. I din utbildning ingår även praktik och då kommer du träffa en hel del människor och även distansstudier brukar ha träffar.
"De svarta magiska kuverten"