Günter Wallraff engagerade publiken i Teknikdalen
15 maj 2011 16:33
Günter Wallraff, känd legend inom journalistiken, föreläste i Borlänge i fredags. Han har blivit känd för sin undersökande journalistik. Hans arbetssätt går ut på att byta identitet, klä ut sig och träda in i en annan roll för att kunna gå in i olika sammanhang, som han vill utforska.
Först visades delar ur hans senast film Svart på vitt, i vilken han har klätt ut sig som somalier. Filmen visar rasismens olika ansikten när han som somalier försöker leva i det tyska samhället. Han vill t ex hyra en lägenhet, campa med ”sin” familj på en campingplats. På olika sätt, både subtila och mer tydliga avvisas han. Filmen är på många sätt gripande och upprörande. Günter Wallraff berättade att han påverkades mycket och att det fanns kvar även när färgen tvättats bort och peruken tagits av.

Günter Wallraff i samtal med Marit Nybelius. Erik Eriksson tolkade.
Günter Wallraff fick frågan vad som överraskat honom mest. Han berättade att det var att det fanns människor som inte ens skämdes för att de sagt rasistiska saker. En hyresvärd t ex, hon sa rasistiska saker och hade sedan inte alls någonting emot att vara med på filmen. Hon tyckte det var roligt!
Teknikdalens aula var fullsatt. Marit Nybelius, universitetsadjunkt medie- och kommunikationsvetenskap, var moderator och ledde samtalet efter filmvisningen. Erik Eriksson tolkade från tyska till svenska och tvärtom. Han är universitetsadjunkt i engelska vid Högskolan Dalarna. Erik Eriksson träffade Günter Wallraff för många år sedan i samband med ett avhandlingsarbete om just Günter Wallraff.

Marit Nybelius.

Hanna Turi underhöll.
Fredagens evenemang med Günter Wallraff var ett samarbete mellan Högskolan Dalarna, Borlänge kommun, Peace&Love, alumniverksamheten och Studenternas Näringslivsenhet.
Text och foto: Annette Skogsjö