Finansiellt stöd till Studentkåren när kårobligatoriet upphör
16 jul 2010 11:00
Dalarnas studentkår och Högskolan Dalarna har förhandlat fram ett avtal som innebär att Högskolan ger finansiellt stöd till studentkåren. Med detta stöd kan kåren fortsätta sköta bevakning av utbildningsfrågor och se till den studiesociala verksamheten för studenterna vid Högskolan Dalarna.
Högskolan och Kåren är eniga om att ett starkt studentinflytande är av största vikt för utbildningens fortsatta kvalitet.
-Vi är glada för att Högskolan Dalarna inser betydelsen av en stark studentrörelse, säger Erik Brunnert Walfridsson, ordförande i Dalarnas studentkår.
-Statens direkta ersättning är lägre än vad som är rimligt för att kompensera för kårernas intäktsbortfall i samband med kårobligatoriets avskaffande vid halvårsskiftet, menar Marita Hilliges, rektor vid Högskolan Dalarna. Vi hoppas att den modell för ytterligare ersättning direkt från Högskolan kommer att fungera så att Kåren kan fortsätta med sitt arbete att värna och utveckla utbildningarnas kvalitet.