Drygt tusen kommer att skriva Högskoleprovet
20 sep 2010 15:05
Höstens högskoleprov äger rum 23 oktober. Nästan 50 000 personer i landet har anmält sig.
-Antalet anmälningar ökar fortfarande men vi kan se en viss avmattning. Det beror på att ungdomskullarna som lämnar gymnasieskolan nu börjar minska. Samtidigt bidrar konjunkturläget till att intresset för högskoleprovet är fortsatt stort, säger Tuula Kuosmanen, chef för antagningsverksamheten vid Verket för högskoleservice.
I Dalarna kan man genomföra Högskoleprovet i Avesta, Borlänge, Falun, Hedemora, Leksand, Ludvika, Malung och Mora. Anmälningsdagen har passerat och även i Dalarna kan man se en viss avmattning.
-I år har 1 053 personer anmält sig. Motsvarande siffra förra hösten var 1 100, berättar Per Granit, ansvarig för högskoleprovet vid Högskolan Dalarna.
Provet har anordnats två gånger om året sedan 1977 och antalet deltagare har varierat över tid. 1990 deltog omkring 60 000 varje gång i landet. Från och med hösten 2005 minskade anmälningarna under flera tillfällen i följd. Men för två år sedan vände siffrorna uppåt igen.
Upp till en tredjedel av alla nybörjare antas till högskolan via högskoleprovet. För många kan alltså resultatet vara avgörande för om man kommer in på en utbildning eller inte, säger Johanna Sigalit, handläggare på Högskoleverket.
Man kan öva på gamla prov som ligger på studera.nu. Det är ett bra sätt att förbereda sig.
Källa: Högskoleverket