Högskolan Dalarna har högst söktryck i hela landet i fyra språk; arabiska, japanska, portugisiska och tyska. I arabiska är dessutom söktrycket högre än samtliga andra lärosäten tillsammans. I kinesiska ligger vi på andra plats och långt före de på tredje till tionde plats. I spanska franska och ryska ligger vi på tredje plats.
-Att arabiskan ökar beror troligen på att många modersmålslärare behöver förkovra sig. Men generellt ser vi ett ökat intresset för språk. Japanskan går bra. Spanskan har haft bra söksiffror länge. Där är det många modersmålstalare som får poäng genom sina studier, poäng för att kunna undervisa, säger Agnés Sandin, avdelningschef för språken kinesiska, japanska, italienska, spanska och ryska. Elin Holmsten är avdelningschef för språken franska, tyska, engelska, portugisiska och arabiska.
Barbara Bakker är en av språkstudenterna. Hon är dykinstruktör och arbetade i Egypten när hon upptäckte att hon var intresserad av det arabiska språket. Egentligen inte så konstigt eftersom språk alltid varit ett stort intresse för henne. Ursprungligen kommer hon från Milano i Italien. Att hon sedan flyttade till Sverige och Dalarna beror på att hon träffade och nu lever med en svensk man.
-Jag är främmande-språk-freak, säger Barbara och skrattar. Jag älskar språk. Jag kände att jag verkligen ville veta mer om det arabiska språket och blev glad när jag upptäckte att jag kunde studera arabiska på Högskolan Dalarna, säger hon. Jag studerar via nätet och åker till campus när det är dags för tentor.
Barbara berättar att arabiska var svårt i början men att hon efter ett tag blev hon mycket fascinerad av detta språk.
-Det är det bästa jag har gjort. Det är som att öppna en ny dörr. Det är ett helt annat sätt att tänka med många metaforer, säger Barbara. Det enda jag saknar är att få praktisera arabiska och tala det oftare, tycker hon.

Barbara Bakker är dykinstruktör. Hon studerar just nu det arabiska språket
vid Högskolan Dalarna. Foto: Benny Stors.
Inom kort kommer Högskolan Dalarna att söka rättighet för kandidatexamen inom spanska, japanska och italienska. Så småningom blir det dags att söka examensrättighet även för arabiska, portugisiska, ryska och kinesiska.
Text: Annette Skogsjö