Skrivare Dela

Antagningen arbetar för högtryck – många i kön

24 aug 2009 10:24

Telefonerna ringer hela tiden. Det är bråda dagar för växeln och antagningsenheten. Många har sena antagningar och många som glömt att tacka ja. Behandlingen av sena ansökningar tar tid och alla vill  ha besked snabbt – nu börjar ju terminen.
- Mycket av tiden går åt till att svara att vi tyvärr inte kan ge något besked än, säger Anna Kruse vid antagningen. Det är synd, men jag förstår att våra studenter vill veta.

Kön av sena ansökningar är ungefär 1500 sökande lång, vilket betyder att de som sökt 7 augusti behandlas just nu. De som sökt efter det datumet måste alltså vänta ytterligare några dagar på besked.
- Vi har jobbat hela helgen och fortsätter med ett intensivt arbete för att beta av kön säger Anna. Men det är väldigt många som glömt att tacka ja och det kommer in nya ansökningar hela tiden.

De som glömt att tacka ja ska göra en återanmälan på www.studera.nu